Čo mi robí v živote radosť? Čo ma vyživuje? Aký má zmysel čo robím, kde žijem, ako trávim čas v práci, či mimo nej? Ako fungujú/nefungujú moje vzťahy? Ako to mám so...
viacRelaxačné techniky a regresná terapia
Značná časť ľudí dnešnej doby vôbec nedokáže relaxovať. Naše myšlienky sú neustále v pohybe, svaly máme napäté, sme pripravení k činnosti. Relaxácia dokáže vo veľkej miere ovplyvniť našu schopnosť zvládania stresu. Neznamená iba uvoľnenie svalov, ale je to úplné nervové a duševné uvoľnenie.
Nervové napätie spôsobuje napätie vo svaloch: nevedome zatíname zuby, zvraštíme čelo, napnú sa svaly krku, šije a chrbta, stiahne žalúdok, ale rovnako sa môže uložiť v hociktorých orgánoch - hlavne v tých, ktoré máme z rôznych dôvodov oslabené.
Tak ako myšlienka alebo pocit môže spôsobiť nervózne napnutie svalu, tak aj uvoľnenie má tiež vplyv na pocity a prežívanie.
Reflexnou cestou znižujeme aktivitu sympatického nervového systému: znižuje sa krvný tlak, činnosť srdca sa spomaľuje a stáva sa rovnomernejším, imunitný systém sa posilňuje.
Relaxačné techniky sú vhodné pri zvládaní úzkosti a pri predchádzaní depresívnym stavom, ale rovnako je možné liečiť akékoľvek zdravotné problémy. V hlbokom relaxačnom stave sa dáva do pohybu aj samoliečiaci proces.
Cez naše zmyslové orgány prijímame rôzne podnety a vnemy. Každú sekundu naše vedomie prijíma rádovo 15 miliónov jednotiek informácií, ale okamžite je z toho spracovaných len 5 jednotiek. Zvyšné spracovanie sa deje počas spánku pomocou nášho podvedomia na základe princípov, ktoré sú v nás ukotvené, v našich programoch na prežitie. Všetky informácie, ktoré získame "nevedome" sú k dispozícii nášmu podvedomiu.
Problémy vznikajú takým spôsobom, že naše podvedomie nesprávne vyhodnotí situáciu.
Až 90 % týchto nesprávnych vyhodnotení vzniká v minulosti, najmä v útlom detstve.
Týmto nesprávnym vyhodnoteniam sa nedá zabrániť a ani predísť. Vychádza to z nedostatku skúseností v súvislosti s vekom. Následne v našom živote vzniká reťazec na seba nadväzujúcich situácií, ktoré majú spoločný základ.
A naše telo je stále viac a viac zaťažené, až sa to napokon prejaví v podobe psychického, alebo fyzického problému.
Pozitívna správa je tá, že tieto problémy sa dajú vyriešiť, a to práve v stave hlbokej relaxácie. Terapeut vedie klienta v tomto stave koncentrácie k miestu, kde vzniklo nesprávne vyhodnotenie. Klient uvidí prepojenie dnešného problému s nesprávnym vyhodnotením v minulosti a týmto pochopením spolu s jeho neutralizáciou môže daný problém vyriešiť.
Terapia poskytuje súhrn nástrojov k efektívnemu riešeniu klientom označených a v danom okamihu vynorených problémov, pričom spája najnovšie poznatky výskumov z oblasti psychológie a holistickej (celostnej) medicíny.
Relexačné techniky, ktoré používame, sú súborom terapií, využívajúcimi nasledovné postupy:
- Základná analýza problémov - fyzických, či psychických chorôb
- Psychoterapia
- Spracovanie katatických obrazov
- Sugestívna terapia
- Regresná terapia
- a iné
Prostredníctvom týchto techník poukážeme klientovi ako a prečo si máme v každodennej komunikácii ustrážiť svoje myšlienkové pochody, ako si uvedomiť a ustrážiť náš neustále meniaci sa stav vedomia, ktorý sa snažia o.i. využiť práve reklamy, aby nás ovplyvnili, ako to rozpoznať, ako sa proti tomu brániť atď.
Takýchto nesprávnych a poškodzujúcich vzorcov a reťazcov máme veľa a dosť zásadne nám ovplyvňujú kvalitu života.
Len my sa rozhodujeme, či necháme, aby nás naďalej ovplyvňovali...
Zoberme zodpovednosť za svoje šťastie a zdravie do našich vlastných rúk a vybudujme si nový - úspešný a vedome prežitý život.
Danka Štrelingerová, Etikoterapeut a Osobný kouč