Čo mi robí v živote radosť? Čo ma vyživuje? Aký má zmysel čo robím, kde žijem, ako trávim čas v práci, či mimo nej? Ako fungujú/nefungujú moje vzťahy? Ako to mám so...
viacSebapozorovanie
Osamelosť sa dá vyliečiť kontaktom so skutočnosťou. Kontaktom so skutočnosťou, zbavením sa ilúzií, spojením sa s tým, čo je skutočné. A nech už je to čokoľvek, nemá to meno. Môžeme to spoznať iba tak, že sa zbavíme všetkého, čo nie je skutočné. Čo je to byť sám, to môžete zistiť iba tak, že prestanete lipnúť, že prestanete byť závislí. Ale prvým krokom na tejto ceste musí byť želať si to, túžiť po tom. Lebo ak po tom nebudete túžiť, ako by ste sa k tomu mohli čo len priblížiť? Zamyslite sa nad svojou osamelosťou. Zbavila by vás tej osamelosti spoločnosť iného človeka? Poslúžila by vám len ako rozptýlenie. A vo vnútri ostáva prázdnota, však? A keď sa tá prázdnota dostane na povrch, čo urobíte? Zapnete televízor či rádio, čítate si, idete von, hľadáte si zábavu, rozptýlenie. Dnes je z toho veľký obchod, organizovaný priemysel na rozptyľovanie a zabávanie ľudí.
Dokonalá láska vylučuje akýkoľvek strach. Tam, kde je láska, nie je žiadne vyžadovanie, žiadne očakávanie, žiadna závislosť. Ja nevyžadujem, aby ma niekto urobil šťastným. Moje šťastie nespočíva v niekom inom. Keď ma bude chcieť opustiť, nebudem sa ľutovať. Som s druhými nesmierne rád, ale nelipnem na nich.
Užívam si druhého, no pritom na ňom nelipnem. V skutočnosti si vlastne neužívam toho človeka, ale niečo oveľa väčšie, ako sme my dvaja spolu. Je to akýsi druh symfónie, orchester, ktorý v prítomnosti toho druhého hrá určitú melódiu. No aj keď ten druhý odíde, orchester hrá ďalej. Keď stretnem niekoho iného, orchester hrá zasa inú melódiu, ktorá je tiež krásna. A aj keď som sám, orchester neutícha. Má nesmierne veľký repertoár a nikdy neprestáva hrať.
Dá sa vôbec povedať, že niekoho milujete, ak na ňom lipnete a nenecháte ho ísť? Ak ho nenecháte byť takého, aký je? Dá sa vôbec povedať, že ho milujete, keď ho potrebujete pre svoje šťastie?
Keď čítate v Biblii niektoré radikálnejšie pasáže, napadne vás – vari sa Ježiš zbláznil?! „Kto nemá v nenávisti svojho otca a matku, bratov a sestry, áno, aj sám seba, nemôže byť mojím učeníkom.“ Všetkého sa musíte zbaviť. Nejde o to, vzdať sa materiálnych vecí, to je pomerne ľahké. Až keď sa vzdáte svojich ilúzií, ste konečne v styku so skutočnosťou. A môžete mi veriť, že sa už nikdy nebudete cítiť osamelí. Nikdy.
Osamelosť sa nedá vyliečiť tým, že si nájdeme spoločnosť. Osamelosť sa dá vyliečiť kontaktom so skutočnosťou. Kontaktom so skutočnosťou, zbavením sa ilúzií, spojením sa s tým, čo je skutočné
A nech už je to čokoľvek, nemá to meno. Môžeme to spoznať iba tak, že sa zbavíme všetkého, čo nie je skutočné. Čo je to byť sám, to môžete zistiť iba tak, že prestanete lipnúť, že prestanete byť závislí. Ale prvým krokom na tejto ceste musí byť želať si to, túžiť po tom. Lebo ak po tom nebudete túžiť, ako by ste sa k tomu mohli čo len priblížiť? Zamyslite sa nad svojou osamelosťou. Zbavila by vás tej osamelosti spoločnosť iného človeka? Poslúžila by vám len ako rozptýlenie. A vo vnútri ostáva prázdnota, však? A keď sa tá prázdnota dostane na povrch, čo urobíte? Zapnete televízor či rádio, čítate si, idete von, hľadáte si zábavu, rozptýlenie. Dnes je z toho veľký obchod, organizovaný priemysel na rozptyľovanie a zabávanie ľudí.
Uvedomte si sami seba. Pozorujte sa. Seba-pozorovanie je úžasná a zvláštna vec. O chvíľu už ani nebudete musieť vyvíjať žiadnu snahu, pretože ako sa budú vaše ilúzie rozpadať, začnete vedieť veci, ktoré nie je možné opísať. Hovorí sa tomu šťastie. Všetko sa zmení a vy začnete byť závislí na bdelosti.
Poznám príbeh o žiakovi, ktorý požiadal svojho majstra: „Môžete mi povedať niečo múdre? Môžete mi povedať niečo, čo mi pomôže žiť?“
Majster mal práve deň mlčania, preto vzal blok a napísal: „Bdelosť.“
Žiak si to prečítal a povedal: „To je príliš stručné. Nemohli by ste to trochu rozviesť?“
Majster opäť vzal do ruky blok a napísal: „Bdelosť, bdelosť, bdelosť.“
Žiak na to: „Dobre, ale čo to znamená?“
A majster vzal blok tretíkrát a napísal: „Bdelosť, bdelosť, bdelosť znamená bdelosť.“
Preto máte sami seba pozorovať. Nikto vás to nemôže naučiť, pretože by vám tým odovzdal len nejakú techniku, naprogramoval by vás. Pozorujte sa. Keď s niekým hovoríte, ste si toho vedomí, alebo sa s tým jednoducho identifikujete? Keď ste sa na niekoho nahnevali, uvedomovali ste si, že ste nahnevaní, alebo ste sa jednoducho sa svojím hnevom identifikovali? A potom, keď ste mali čas, rozmýšľali ste o tom, čo sa stalo, snažili ste sa tomu porozumieť? Ako sa to stalo? Čo to zapríčinilo? Nepoznám žiadnu inú cestu k bdelosti. Zmeniť môžete iba to, čo pochopíte. Čo nechápete a čoho si nie ste vedomí, to potlačíte. A nezmeníte sa. Ale keď to pochopíte, samo sato zmení.
Občas sa ma ľudia pýtajú: „Je bdelosť niečo, čo sa učíme postupne, alebo to prichádza naraz, z čista-jasna?“
Existuje niekoľko šťastlivcov, ku ktorým to príde bleskurýchlo. Jednoducho sa zrazu stanú bdelými. A potom sú tí, ktorí sa k bdelosti blížia pomaly, postupne, krok za krokom.
Začnú veci chápať, ilúzie a predstavy sa začnú rozplývať a oni začnú cítiť kontakt so skutočnosťou. Neexistuje na to však žiadne pravidlo.
(Úryvok z knihy - Anthony de Mello – Bdelosť)
Späť na zoznam článkov