Depresia, úzkosť, stres, či sociálna fóbia, rovnako ako syndróm vyhorenia sú najčastejšie a najviac liečené duševné poruchy súčasnosti. Podľa amerického Národného ústavu pre duševné zdravie trpí týmto ochorením viac ako 10 miliónov Američanov (až 340 miliónov ľudí na svete). Jedna zo štyroch žien a jeden z desiatich mužov môže očakávať, že sa v priebehu ich života vyskytne nejaký prejav depresie.
Aj štatistiky a záznamy zo slovenských ambulancií potvrdzujú alarmujúce čísla, že každý piaty Slovák či Slovenka trpí nejakou formou úzkosti a problémov so stresom. Pravdepodobne aj vplyvom sociálnej izolácie počas „korona“ obdobia stúpol medziročne počet pacientov v psychiatrických ambulanciách o viac než 10 %.
Nikto nie je úplne imúnny voči depresii a vyskytuje sa u ľudí všetkých spoločenských vrstiev, vo všetkých krajinách a vo všetkých kultúrach. Osemdesiat až deväťdesiat percent z tých, ktorí trpia depresiou, možno účinne liečiť, a takmer všetci ľudia, ktorí sa liečia, sa toho môžu postupne úplne zbaviť.
Výraz "depresia" môže byť však zavádzajúci, pretože je často používaný na opis normálnej emocionálnej reakcie. Takže môže byť veľmi ťažké ju rozpoznať, pretože jej príznaky môžu byť ľahko spôsobené úplne inými vplyvmi. Ľudia majú tendenciu popierať existenciu depresie tým, že hovoria veci ako: "Mám právo byť v depresii! Pozrite sa, ako mi to prešlo." Takýmto postojom nedokáže človek rozpoznať, že prechádza obrovskými ťažkosťami a stresom, skôr ako sa prejaví depresia, a že tí, ktorí trpia depresiou môžu a mali by sa usilovať o jej liečbu.
Príznaky depresie
Takmer každý, kto trpí depresiou, má všadeprítomné pocity smútku. Okrem toho sa depresívni ľudia môžu cítiť bezmocní, beznádejní a podráždení. Takíto ľudia by mali vyhľadať odbornú pomoc, ak majú štyri alebo viac z nasledujúcich príznakov trvale, alebo po väčšinu času, t.j. po dobu dlhšiu ako dva týždne:
- Zmena chuti do jedla, buď s významnou stratou hmotnosti bez vplyvu diéty alebo naopak priberanie na váhe.
- Zmena spánkového režimu, ako je nepokojný spánok, neschopnosť spať, skoré ranné vstávanie, alebo spí príliš veľa.
- Strata záujmu a radosti v aktivitách, ktoré si predtým užíval.
- Únava, strata energie.
- Pocit bezcennosti.
- Trvalé pocity beznádeje, opakujúce sa ťaživé emócie.
- Neopodstatnené pocity viny, alebo strata kontaktu so svojimi pocitmi, traumatizujúce situácie z minulosti.
- Pocity nervozity, či často nezmyselné hádky a konflikty doma, či v práci.
- Neschopnosť sústrediť sa, alebo myslieť, nerozhodnosť.
- Opakujúce sa myšlienky na smrť alebo samovraždu, želanie si zomrieť, alebo pokúsiť sa o samovraždu. (Poznámka: Ľudia, ktorí trpia týmito príznakmi, by mali byť okamžite liečení!)
- Melanchólia (definovaná ako zdrvujúce pocity smútku a žiaľu), sprevádzané prebúdzaním aspoň o dve hodiny skôr, než je obvyklé, cíti sa viac depresívne hlavne v dopoludňajších hodinách a výrazne pomalšie sa pohybuje.
- Rozptýlené a chybné myslenie - symptóm rozvinutý u niektorých vážne depresívnych osôb. Napríklad ťažko depresívni ľudia majú niekedy presvedčenia, ktoré nie sú založené na skutočnej fyzickej chorobe, pocity viny, alebo pocity chudoby/Strachu z nedostatku.
- Novovzniknuté telesné príznaky, ako sú bolesti hlavy alebo bolesti brucha.
- Depresia môže tiež zhoršiť už existujúce fyzické príznaky, ako sú bolesti brucha, tlak na hrudi/ťažké dýchanie, bolesti chrbta a kĺbov, zvýšený cukor, vysoký/nízky tlak a pod.

Mnohým obetiam depresie sa zdá, že tieto psychické a fyzické pocity nemajú konca a nie je šanca na ich zmiernenie alebo akékoľvek iné dobré správy. Niektorí ľudia sú tak ovplyvnení pocitmi zúfalstva, že nevedia nájsť ani kúsok energie na to, aby vyhľadali odbornú pomoc. Ak im aj niekto takúto pomoc ponúka, častokrát odmietajú, pretože ich pocity sú tak beznádejné, lebo si myslia, že to pre nich nemá zmysel, alebo si myslia, že to zvládnu sami.
Kde vlastne hľadať nerovnováhu a ako z toho von?
Prinášame Vám niekoľko nástrojov a tvoríme pre Vás zázemie, kde sa o Váš problém a vnútornú pohodu vieme postarať súcitne a s ľudským prístupom, pretože aj my sme ľudia, a tým pádom nikto z nás nie je od takýchto „učebných procesov“ oslobodený.
- Naše energetické telo, konkrétne naša aura, čakry a meridiány obsahujú emocionálne, duševné, energetické, dedičné a duchovné informácie
- Keď sme v nerovnováhe, v strese, smutní, unavení životom – naruší sa naša vnútorná rovnováha, toky energie sa spomalia a hromadia energiu, ktorá neskôr pri dlhotrvajúcom pôsobení spôsobí ochorenia na fyzickej úrovni – od vyššie spomínaných bolestivých stavov až po autoimunitné, chronické, srdcovocievne či onkologické ochorenia.
- Trvalá neprítomnosť radosti v živote vedie k depresiám a chorobám, vedie k hlbokej nespokojnosti, trápeniu.
- Zabudli ste sa tešiť z drobných radostí, ktoré vytvárajú mozaiku vášho života?
- Trvalým zdrojom radosti je láska
- Schopnosť rozvinúť ju v sebe prináša človeku trvalú radosť, pocit vnútornej radosti
- Posilňovaním pocitu radosti uzdravujeme svoje energetické, emočné, mentálne i fyzické telo - uzdravujeme sa.
Naše podporné terapie a techniky na dosiahnutie vnútornej pohody a harmónie obsahujú:
- Relaxačné meditácie – tématicky prispôsobené každému klientovi, podľa konkrétnych potrieb a na základe vstupného rozhovoru.
- Dýchacie cvičenia – máme ich vo svojom portfóliu naozaj mnoho a s rôznym stupňom jednak obtiažnosti, ale hlavne efektívnosti. Na začiatku začíname vždy s veľmi jednoduchými technikami, ktoré bude klient postupne aplikovať aj v domácom prostredí.
- Energetické terapie (REIKI, AROLO) na očistu a harmonizáciu aury, čakier a meridiánov za podpory certifikovaného terapeuta v oblasti energetického liečiteľstva s 18-ročnou praxou.
- Štandardne vieme podľa potreby aplikovať aj iné techniky z nášho portfólia - Etikoterapia, Koučovací prístup, „Figúrkové“ konštelácie, Katatým, OH karty, techniky na liečenie fóbií a závislostí (NLP, afirmácie/sugescie)

Ako ochutnávku si skúste toto naše malé cvičenie:
- Posaďte sa pohodlne, ideálne niekde bez vonkajšieho rušenia a zatvorte si oči (ale aj nemusíte)
- Precíťte túto chvíľu byť sami so sebou a uvedomte si, aký je to pocit, keď máte radosť?
- Uvedomením si sily svojho pocitu zažívame samého seba. Spájame sa so svojimi zdrojmi.
- Uvedomte si na chvíľu ten pocit a sledujte, čo sa vo vás pri tom deje. Spomeňte si na konkrétnu situáciu (kľudne aj z dávnej minulosti alebo z detstva), keď ste mali úprimnú radosť.
- Ako ste vtedy vyzerali, čo ste videli, čo ste počuli a čo ste cítili? Ak si tú spomienku dokážete vizualizovať, urobte to, alebo ju precíťte vo vašom tele.
- Všimnite si, čo sa deje s vašimi ramenami, aký pocit máte, čo sa deje s energiou vo vašom tele? Aké myšlienky vám prichádzajú?
- Ak sa Vám podarilo vcítiť do situácie, keď ste mali úprimnú radosť, je veľmi pravdepodobné, že ste pocítili príjemný, teplý pocit v tele, cítite, ako vám pri spomienke na radosť rastie energia, ako vaše telo silnie, akoby sa zväčšovalo, doslova rastie, ako sa celé telo i vaše myšlienky uvoľnili.
- Alebo si vytvorte svoj vlastný priestor, hoci iba v hlave ...kde budete šťastní, krásni, sami sebou ... Ocitnete sa na brehu mora, zaboríte nohy do piesku, zavoláte si ľudí (ak chcete), s ktorými sa viete smiať a radovať ...
Skúste a nenechajte sa ničím odradiť! Cvik robí majstra!
Ak to chcete s nami skúsiť, objednajte sa na osobnú terapiu už teraz.
Koľko sedení a v akom trvaní, to je individuálne a závisí od konkrétneho človeka, jeho potrieb, no hlavne samotných symptómov a určite aj ochoty niečo zmeniť...
Cena terapie závisí od jej trvania:
Max. 1hod. – 60,- EUR
Max. 2hod. – 120,- EUR